2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e LexuesveLajme nga Pozita

Tė pėrndjekurit, fitojnė dėmshpėrblim edhe nipėrit
Kryeministri: “Fatura nuk ėshtė e thjeshtė por nuk mund tė kalojmė mbi tė pėrndjekurit”

Autori i Lajmit: Suela Topi
Projektligji pėr dėmshpėrblimet e tė pėrndjekurve politikė ka shkaktuar debate tė shumta nė seancėn e djeshme tė Kuvendit. Opozita ka kundėrshtuar ashpėr draftin e propozuar nga deputeti demokrat Astrit Bushati por tė pėrmirėsuar nga Ministria e Drejtėsisė. Pavarėsisht kėtyre kundėrshtimeve ligji ka kaluar nė Kuvend ndėrkohė qė deputetėt socialistė janė larguar nga seanca. Kryeministri Sali Berisha ka marrė fjalėn duke falėnderuar deputetėt qė dhanė votėn pėr amendimet e kėtij ligji, duke i vlerėsuar ato si akt tė madh njerėzor. “Mora fjalėn sot pėr tė falėnderuar me mirėnjohje deputetet qė dhanė votėn nė amendimet e ligjet mbi kompensimin dhe dėmshpėrblimin e martirėve tė vlerave dhe lirive njerėzore, viktima tė krimeve kundėr njerėzimit, tė kryera nga regjimi barbar gjatė 45 viteve”, - u shpreh kryeministri. Ndėrkohė, Berisha theksoi se fatura e kėtyre amendimeve nuk ėshtė e thjeshtė por sipas tij ajo ēka ėshtė mė e rėndė do tė ishte mbikalimi mbi ta. “Mendoj se kėtu duhet tė jemi tė bashkuar, unė jam i vetėdijshėm, se fatura ėshtė jo e thjeshtė, por shumė mė e rėndė pėr vendin ėshtė tė kalojė mbi ta”, - deklaroi Berisha pėrpara deputetėve tė Kuvendit. Ndėrkaq kryeministri i ka propozuar Parlamentit qė krahas shpalljes sė tė pėrndjekurve si martirė tė lirisė tė bėjė edhe dėmshpėrblimin e atyre, tė cilėt Berisha i konsideroi si “ata bėnė qė ne tė jemi tė lirė”. Sipas tij, ish-tė pėrndjekurit janė viktima tė krimit kundėr njerėzimit tė kryera gjatė regjimit politik gjatė 45-viteve. Sipas Berishės, ky ligj nuk mund tė shpėrblejė jetėn dhe lirinė e munguar tė atyre viteve tė ish-tė pėrndjekurve. Me kėtė ligj, sipas Berishės i shtohet morali Kuvendit dhe shoqėrisė. Por opozita ėshtė shprehur kundėr amendimeve, duke e quajtur projektligjin tė padrejtė dhe skandaloz. Kryetarja e Grupit Parlamentar tė PS-sė, Valentina Leskaj, kėrkoi reflektim mbi ligjin, qė nuk pėrmbush standardet e kėrkuara. “Do tė ishte mirė tė mos kishin nisur diskutimet pėr kėtė ligj, pasi po trajtohet nė mėnyrė qesharake. E gjithė procedura ėshtė skandaloze”, - ka pohuar Leskaj, duke e quajtur atė projekt elektoral, tė padrejtė dhe tė pazbatueshėm. Kryedeputetja socialiste akuzoi mazhorancėn pėr diskriminimin e familjarėve tė dėshmorėve, duke synuar tė mbrojė kolaboracionistėt e luftės. “Kjo ėshtė demagogjia e radhės, projekti ėshtė elektoral pėrderisa vjen pėrpara zgjedhjeve”,- theksoi Leskaj. Duke kundėrshtuar faktin se ligji ėshtė i mangėt pėr shkak se ėshtė paraqitur pa faturė financiare, Partia Socialiste ka deklaruar votėn kundėr kėtij me pretendimin se nė kėtė mėnyrė shmangen thellimet shoqėrore.
Ndryshimet nė ligj
Me ndryshimet e miratuara nė projektligjin pėr tė pėrndjekurit pėrfitues pėrveē bashkėshortit dhe fėmijėve tė dėmshpėrblimit tė njė ish-tė pėrndjekuri, do tė jenė dhe vėllezėrit, motrat dhe nipėrit e mbesat. “1. Nė kuptim tė kėtij ligji, me familjarė nėnkuptohen pavarėsisht nga rregullime tė tjera ligjore, paraardhėsit, bashkėshortja, pasardhėsit, vėllezėrit, dhe motrat e ish-tė dėnuarit politik, si dhe fėmija/fėmijėt e vėllezėrve dhe motrave. 2. Familjarėt nė shkallė mė tė parė sipas Kodit Civil pėrjashtojnė familjarėt e tjerė”, - thuhet nė nenin 5 tė drafti tė propozuar i cili ėshtė njė ndryshim i nenin 8 tė ligjit aktual. Ai parashikon gjithashtu shtyrjen deri nė 1 korrik 2009, tė aplikimit pėr dėmshpėrblim, duke i shtuar faturės financiare njė kosto mesatare 5-6 milion lekė secili, qė nga ligji ekzistues pėrjashtoheshin nga skema. Por nė ligj parashikohet edhe dėmshpėrblimi i atyre qė janė ekzekutuar pa gjyq para 1944 tė cilėt nga PS janė konsideruar si kolaboracionistėt.

Ndryshimet e miratuara
Neni 4
Nė nenin 5 bėhen kėto shtesa dhe ndryshime:
1. Nė shkronjėn “c”, nė nenin 3 shtohen pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14 si dhe neni 6 i ligjit nr. 372, datė 12.12.1946 “Mbi fajet penale kundėr popullit dhe shtetit”
2. Nė shkronjėn “ē” nė fund tė fjalisė shtohen fjalėt “si dhe nė nenin 3 tė ligjit nr. 1209, datė 10.01.1951 “Mbi mbrojtjen e paqes ndėrmjet popujve”
3. Nė shkronjėn “d” dispozitat ekzistuese tė Kodit Penal tė vitit 1952 ndryshohen si mė poshtė: Neni 71 “Sabotimi”; Neni 72, “Agjitacioni”; Neni 73 “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve midis kombėsive dhe racave ose feve”; Neni 74 “Propaganda e luftės”; Neni 75 “Pjesėmarrje nė njė organizatė kundėr pushtetit popullor”; Neni 82 “Veprimtaria para ēlirimit”; Neni 83 “Solidarėsia Ndėrkombėtare”; Nenet 105, 106, 107 dhe 108 “Krime nė lidhje me tatimet dhe detyrimet”;
Neni 226 “Moskallėzim i krimit”, paragrafi i parė pėr mos kallėzim tė njė krimi kundėr shtetit, tė parashikuar nė nenet 64, 69, 70, 71, 72, 74, 75, 82, 83 tė kėtij Kodi.
Neni 259 “Kalimi i paligjshėm i kufijve tė shtetit”.
Neni 8
Rrethi i familjarėve sipas kėtij ligji
1. Nė kuptim tė kėtij ligji me familjarė nėnkuptohen pavarėsisht nga rregullime tė tjera ligjore, paraardhėsit, bashkėshortja, pasardhėsit, vėllezėrit dhe motrat e ish tė dėnuarit politikė, si dhe fėmija/fėmijėt e vėllezėrve dhe motrave”.
2. Familjarėt , nė shkallė mė tė parė sipas Kodit Civil pėrjashtojnė familjarėt e tjerė”.
Neni 6
Nė nenin 19 bėhen ndryshimet e mėposhtme:
1. Nė pikėn 1 fjalėt “Brenda 1 viti nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji” zėvendėsohen me fjalėt “Brenda datės 01.07.2009”.
2. Nė pikėn 2 fjalėt “brenda afatit 1 vjeēar” dhe “kur ka kaluar mbi 1 vit nga hyrja nė fuqi e kėtij ligji” zėvendėsohen respektivisht me fjalėt “brenda afatit tė pėrcaktuar nė pikėn 1 tė kėtij neni” dhe “pas datės 01.07.2009”.
Neni 7
Nė nenin 20 bėhen shtesat e mėposhtme:
1. Nė shkronjėn “c)” pas fjalėve “aktin e internimit” shtohen fjalėt “ aktin administrativ apo dokumentin zyrtar qė provon internimin nė kampe me rrethim me tela me gjemba”.
2. Nė paragrafin e fundit shtohet fjalia me pėrmbajtje si mė poshtė:
“ Nė kėto raste kėrkuesi paraqet dokumentacionin qė provon lidhjen familjare me ish tė dėnuarin politik si dhe dokumentacionin qė provon se cilėt nga familjarėt pėrfitues tė parashikuar nė nenin 8 tė kėtij ligji janė gjallė”
Neni 8
Nė paragrafin e dytė tė nenit 23 fjalėt “nė pėrfundim tė afatit 1 vjeēar” zėvendėsohen me fjalėt “ pas datės 01.07.2009”.
Neni 9
Nė nenin 32 fjalėt “brenda 15 muajve” zėvendėsohen me fjalėt “brenda 21 muajve”

Ky lajm ėshtė publikuar: 31/03/2009


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurveKoment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954