2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e LexuesveLajme nga Arti

Yjet dhe propozimet e ēuditshme pėr martesė

Autori i Lajmit: Redaksia
Nga unaza brenda pjatės me patate e deri te propozimet e shkurtra me sms. Ja disa prej mėnyrave mė tė ēuditshme tė VIP-ave pėr t’u martuar.
Cilėn mėnyrė do tė preferonit qė i dashuri juaj t’ju kėrkonte tė martoheshit? Ju pėlqen unaza klasike dhe propozimi nė gjunjė? Ndėrsa traditat sa vijnė e ndryshojnė me kohėn, shumė njerėz janė nė kėrkim tė diēkaje mė kreative dhe interneti ėshtė protagonisti kryesor thuajse gjithmonė. Gjithsesi pėr bashkėshortet e ardhshme propozimi klasik nuk mendohet se do tė vijė ndonjėherė.
Kjo, sepse mosha e ēifteve qė martohen sa vjen e rritet mė shumė, pėr mė tepėr qė sot tė rinjtė bashkėjetojnė shumė kohė pėrpara se tė vendosin pėr tė vėnė kurorė. Kėshtu sot, duke qenė se pėr martesėn mund tė flitet pėr njė kohė tė gjatė, ka shumė pak vend pėr romanticizėm. Sigurisht jo tė gjitha propozimet vijnė tė “orkestruara” nė mėnyrėn mė tė mirė tė mundshme, por secila tregon diēka pėr llojin e lidhjes qė ka ēifti dhe karakterin e tė paktėn njėrit prej tė dyve.
Gjithsesi sot mund tė gjesh pa fund propozime sa tė ēuditshme aq edhe origjinale nėse doni ta mahnitni tė dashurėn tuaj me njė propozim klasik. Por ka edhe nga ata qė shpikin mėnyra nga mė tė ēuditshmet dhe shumė romantike, si ajo e njė pasaniku qė e futi propozimin tij pėr martesė nė njė shishe, tė cilėn e la nė njė ishull tė vogėl. Me njė udhėtim pėrrallor e ēoi tė dashurėn e tij te vendi ku i tregoi edhe atė ēfarė kishte shkruar brenda shishes. E ēfarė mund tė themi pėr Cameron Kelly-n, njeriu qė ka shkruar njė libėr me 113 faqe tė titulluar “50 arsye pėrse duhet tė martohem me ty dhe 50 arsye pėrse ti duhet tė martohesh me mua”. Ai shkruan se dita mė e mirė pėr t’i propozuar tė dashurės pėr martesė ėshtė ajo e Shėn Valentinit. Lulet, darka romantike dhe dhurata janė sfond i pėrkryer pėr njė festė tė tillė.

Zakonet e njėjta
Pas propozimeve vijnė dasmat qė kanė shumė tipare tė pėrbashkėta, por edhe veēori. Tė pėrbashkėta kanė fustanin e bardhė, qė nė epokėn viktoriane simbolizonte pastėrtinė dhe virgjėrinė, ēka do tė thotė se bardhėsia nuk mund tė pėrdoret nė martesat e dyta. Ceremonia nė kishė, ose nė bashki ndiqet nga njė banket, ku torta tradicionale dhe shampanja nuk mungojnė kurrė dhe gjithēka ēelet me kėrcimin e ēiftit. Nė fund, para largimit nusja hedh pas buqetėn dhe ai qė e kap e ka radhėn pėr t’u martuar.
Ēifti gjithmonė shkon nė tė ashtuquajturin muaji i mjaltit, qė ėshtė edhe udhėtimi i parė si burrė e grua. Nuset e zakonshme janė si tė prera nga e njėjta dorė: me vello, fustan tė bardhė, varg perlash e lulesh nė flokė. Nuk dallojnė nga njėra-tjetra, sepse edhe tualeti nė kėto raste ėshtė thuajse i njėjtė dhe pėrbėn shumicėn dėrrmuese tė paraqitjeve nusėrore nė shumė vende tė botės.

Tė mėsojmė nga VIP-at
A do tė martohesh me mua? Janė kėto fjalė qė ndryshojnė jetėn e gjithsecilit prej nesh, madje edhe tė VIP-ave. Por me sa duket romanticizmi i njerėzve ndonjėherė nuk ka kufij, si nė tė mirė ashtu edhe nė tė keq. Kėshtu, pėr shembull, Jessica Simpson tha po me njė unazė qė i dashuri i saj ia kishte vendosur prej disa javėsh nė njė palė kėpucė deri sa erdhi momenti i duhur. Mbretėreshės sė ardhshme tė Anglisė, Kate Middleton, iu desh tė shkonte deri nė majė tė malit nė Kenia pėr tė pranuar propozimin e princit Uilliam. Ja disa nga propozimet mė tė ēuditshme tė yjeve, nga ato qė as qė i keni menduar.

Ky lajm ėshtė publikuar: 14/01/2012


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurveKoment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954