2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e Lexuesve



Lajme nga Arsimi

Maturantėt, tė gjitha pėrgjigjet e sakta tė provimeve me zgjedhje

Autori i Lajmit: red.
Maturantėt mbyllėn dje ciklin e Maturės Shtetėrore 2009 duke dhėnė testimin e fundit. Dje u zhvillua me sukses provimi i fundit, ai i lėndėve me zgjedhje, ne tė cilin morėn pjesė vetėm nxėnėit qė kanė kaluar dy provimet e detyruara dhe duan tė vijojnė studimet universitare. Provimi zgjati 4 orė dhe u zhvillua nėn mbikqyrjen e 2.700 administratorėve. Nė provim morėn pjesė 39. 570 maturantė. Korrigjimi i testeve do tė bėhet ditėn e diel, mė 12 korrik 2009, nė 4 qendra tė vlerėsimit Tiranė, Shkodėr, Fier dhe Elbasan. Testet e provimeve me zgjedhje tė Maturės Shtetėrore 2009 pėrmbanin pėr secilėn lėndė 20 pyetje, nga tė cilat 10 pyetje me pėrgjigje alternative (10 pikė) dhe 10 pyetje me pėrgjigje me zhvillim (30 pikė). Dje pasdite nė faqen e internetit tė MASH-it (ėėė.mash.gov.al ) u publikuan pėrgjigjet e pyetjeve tė lėndėve me zgjedhje ndėrsa rezultatet e kėtyre provimeve do tė dalin jo mė vonė se 2 javė pas ditės sė provimit, pra mė datė 24 korrik 2009. Ashtu si edhe nė provimet e lėndėve tė detyruara, nė orėn 22.00 tė ditės sė enjte, filloi shpėrndarja e testeve nga Agjensia Qėndrore e Vlerėsimit tė Arritjeve (AVA) nė drejtim tė Drejtorive Arsimore Rajonale dhe Zyrave Arsimore. Sipas njė grafiku tė caktuar, zonat mė tė thella i tėrhoqėn tė parat testet e provimit. Shpėrndarja filloi me Tropojėn, pėr tė pėrfunduar me Tiranėn, nė orėn 6.00 tė mėngjesit tė sotėm. Tė gjitha makinat qė kryen transportin drejt Drejtorive Arsimore Rajonale u shoqėruan nga Policia e Shtetit. Provimet me zgjedhje, janė prova e fundit e Maturės Shtetėrore dhe bashkė me dy provimet e detyrueshme dhe mesataren e shkollės sė mesme, pėrbėjnė pesė komponentėt e rezultatit pėr pranimin nė Institucionet publike tė Arsimit tė Lartė. Ndėrkohė kujtojmė tė gjithė maturantėt se dorėzimi i formularit A2 nėpėr shkolla do tė kryhet deri me datėn 13 Korrik 2009. Tė gjithė ata maturantė qė kanė pėrfunduar shkollėn e mesme para vitit 2009 dhe nuk kan plotėsuar formularin A1Z, qė do tė thotė se nuk figurojnė nė bazėn e tė dhėnave, duhet tė drejtohen nė Agjencinė Kombėtare tė Vlerėsimit tė Arritjeve tė Nxėnėsve, pra AVA nė Tiranė, pėr t u regjistruar pėr formularin A2 deri nė datėn 20 korrik 2009. Plotėsimi i formularit A2 ėshtė i detyrueshėm edhe pėr tė gjithė ata kandidatė qė duan tė konkurojnė nė Akademinė e Arteve tė Bukura, nė Akademinė e Sporteve “Vojo Kushi” dhe programet e studimit tė Edukimit Fizik e Sporteve nė universitetet e Shkodrės dhe Elbasanit, krahas regjistrimit nė konkurse pėrkatėse qė ata kanė kryer pranė kėtyre institucioneve.

Ky lajm ėshtė publikuar: 11/07/2009


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurve



Koment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!



KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954