2014-03-04
    Ballkan Forum Email Chat Shqiptaret Gazeta Televizione Reklamat
    Banka Bursa Bashkia Kryeministra Instat Gjyqesori Millennium  
POLITIKA
Pozita
Opozita
Parlament
Presidence
Zgjedhjet
Politika e jashtme
KRONIKA
Lajmi i dites
Lajme nga rrethet
Prokukori
Gjykate
Policia
EKONOMI
Biznes
Finance
Investime
Bankat
SOCIALE
Bashkia
Shendetesi
Arsimi
Turizmi
Trotuar
Reportazhe
Personazh
KULTURE
Monumente
Muzika
Arti
Galeri
Kinema
Libri
BOTA
Emigrantet
Lajme nga rajoni
Lajme nga bota
Diplomaci
SPORTI
Sporte vendi
Sporte bote
Legjionarėt
**Gjermani 2006**
“Athina 2004”
OPINIONE
Analize
Koment
Opinion
Dosier
Speciale
Letrat e LexuesveLajme nga Pozita

Qeveria ul koston e legalizimit tė objekteve pėr qytetarėt
Berisha: “Legalizimi i banesave do tė paguhet me 80% tė vlerės me letra me vlerė”

Autori i Lajmit: Plarent Shehu
Rihapet tregu i letrave me vlerė

Qeveria shqiptare do tė rihapė tregun e letrave me vlerė. Lajmi ėshtė bėrė i ditur dje nė mbledhjen e radhės tė Kėshillit tė Ministrave nga kryeministri Sali Berisha. “Qytetarėt shqiptarė qė do tė legalizojnė objektet, do tė kenė tė drejtė qė 80 % tė vlerės sė tyre ta paguajnė me letra me vlerė, pėrveē taksės sė infrastrukturės, e cila ėshtė kompetencė e qeverisjes vendore”,- tha Kryeministri. Madje, ai shtoi se edhe ata qė tashmė kanė shlyer detyrimet pėr njė legalizim nė masėn 100% do tė rimbursohen nga qeveria me letra me vlerė pėr masėn 80% tė vlerės sė shumės sė paguar. Pėrsa i pėrket taksės sė infrastrukturės, e cila paguhet me tarifėn e legalizimit, Berisha nėnvizoi se ajo do tė paguhet siē ėshtė bėrė deri mė tani nė taksat pėr pushtetin vendor, duke shtuar se nuk mund t’i privohet pushtetit lokal kjo e drejtė. Berisha u shpreh mė tej: “Sot unė do tė trajtoj njė problem tė veēantė qė ka tė bėjė me letrat me vlerė. Letrat me vlerė tė emetuara nga qeveria ime nė vitet 95-96 dhe tė zgjatura afatet e pėrdorimit tė tyre sėrish nga qeveria ime, para tre vitesh, janė njė detyrim madhor dhe i padiskutueshėm imi ndaj qytetarėve shqiptarė, sepse unė kam qenė president i vendit nė fuqi ekzekutive, kur kam miratuar dhe urdhėruar emetimin e tyre. Kemi vendosur qė i tėrė procesi i legalizimit, pėrveē taksės sė infrastrukturės, e cila ėshtė taksė e qeverisė vendore dhe unė nuk kam ndėrmend qė tė ngushtoj dhe as tė ndėrhyj nė kompetencėn e tyre, por as edhe t’u ngushtoj atyre burimet e tė ardhurave. Ajo ėshtė njė taksė e vendosur me pėlqim tė pėrbashkėt me bashkitė dhe komunat e vendit, dhe mbetet e paprekur. Pra, pėrveē kėsaj takse, qytetarėt qė do tė legalizojnė objektet, do tė kenė tė drejtė qė 80 % tė vlerės ta paguajnė me letra me vlerė”. Pėr sa u pėrket qytetarėve, tė cilėt e kanė paguar vlerėn njėqind pėr qind, kryeministri sqaroi se qeveria do t’u rimbursojė 80 % tė vlerės, tė cilėn ata do ta paguajnė me letra me vlerė. Kryeministri theksoi se nė kėtė mėnyrė hapet pėr letrat me vlerė njė nga tregjet mė tė fuqishme tė vendit, i cili bazohet nė legalizimin e 500 mijė objekteve. “Nė kėtė mėnyrė ne hapim njė treg egzakt, sa 4 deri nė 6 herė mė tė madh sesa vlera e letrave me vlerė”. Me kėtė proces, u shpreh Kryeministri, ne shkojmė drejt shlyerjes sė detyrimit qė kemi ndaj mė shumė se 1 milion shqiptarėve dhe kam shumė kėnaqėsi qė ēelim kėtė treg dhe shlyejmė kėtė detyrim. Kryeministri kėrkoi nga Ministria e Financave dhe Ministria e Punėve Publike pėrgatitjen e gjithė kuadrit tė nevojshėm ligjor qė ky vendim tė hyjė nė fuqi sa mė parė. Vlen tė nėnvizohet se ēmimi i letrave me vlerė do tė jetė ai qė ėshtė i stampuar nė kartėmonedhė dhe qė do tė jetė i barazvlerėsuar me shumėn nė lekė. Gjithashtu, tanimė pritet tė ketė njė rritje tė ēmimit qė nga dita e sotme nė tregun e letrave me vlerė pranė Bankės sė Shqipėrisė.

Ky lajm ėshtė publikuar: 12/06/2009


  KERKO TEK BALLKAN

POLITIKA

RTSH, Komisioni i Medias bllokon procesin, nė pritje tė njė marrėveshje


Ministria e Bujqėsisė: Karburant me ēmim 100 lekė litri pėr fermerėt


Basha: Opozita do jetė e pranishme nė kuvend


Spiropali: U arkėtuan 10 miliard e 177 milionė lekė


Ligjet, seancė dėgjimore pėr trajtimin e tė burgosurveKoment

Dėmton politika e keqe pa emėrues tė pėrbashkėt


I tillė ishte Azem Hajdari


Tė hiqet imuniteti ligjor pėr njerėzit e zgjedhur nė pushtet!


FATI , PĖR FATZINJTĖ...


Korrupsioni ėshtė rreziku i njė shoqėrie pėr dėshtim!KRONIKA

Arrestohet grupi kriminal, 13 nė pranga, 2 nė kėrkim


Gjyqi ndaj meje i montuar pėr qėllime politike, tė pushohet


Gėrdeci, lirohet Ylli Pinari ishte dėnuar me 15 vite burg


Tiranė, eksploziv banesės sė biznesmenit, plagoset njė vajzė


Kapen me 450 kg drogė, nė pranga 2 persona


2001-2004 Ballkan.com
Te gjitha te drejtat e rezervuara "Ferano Group" Sh.p.k
Programuar nga Shqiperia.Com
Adresa e Redaksisë:
Rruga e Durresit, Nr 61, Tirane, Shqiperi
Tel / Fax: +355 4 229 954